Trwa ładowanie proszę czekać ...

Cydr - tajemnica smaku

11 grudnia 2017

Znany nam wszystkim cydr z jabłek - jest napojem powstałym w wyniku fermentacji soku jabłkowego. Ale, co ciekawe, do produkcji cydru używa się tylko czystego soku, bez dosładzania go cukrem, miodem czy fruktozą. Poniżej znajdziesz krótki przepis oraz poradnik, dotyczący tego, jak należy przygotować dobry, domowy cydr. Przeczytaj go koniecznie!


Wszystko to, co powinieneś wiedzieć na temat cydru jabłkowego!



Zacznijmy jednak od tego, że od wina, cydr różni się niższą zawartością alkoholu i brakiem dodatkowego cukru w trakcie procesu fermentacji. Poza tym, jeżeli chodzi o cydr, to można przygotować go z młodych jabłek już teraz lub poczekać na dowolną, dogodną dla nas chwilę. Oczywiście najsmaczniejszy jest po mocnym schłodzeniu, do tego po otwarciu butelki jest lekko musujący.

 

Jabłka – podstawa do przygotowania cydru



Zazwyczaj - kolor, intensywność i czysty aromat cydru, zależy w głównej mierze od gatunku jabłek, a tym samym zawartości cukru w soku jabłkowym. Dlatego najlepiej jest pomieszać dwa, trzy gatunki jabłek, tak, aby połączyć słodkie odmiany z kwaśnymi. Rzecz jasna, największy wysiłek w produkcji cydru z jabłek stanowi dokładne umycie owoców, pokrojenie ich na mniejsze kawałki tak, aby wyłapać ewentualne robaczki, które w owocach ekologicznych często potrafią się zdarzyć. Ale potem zostaje już wyciśnięcie soku, dodanie drożdży specjalistycznych do produkcji cydru, pożywki, zakorkowanie i poczekanie kilku dni.
Natomiast ilość jabłek, jaką użyjecie w tym przepisie, tak naprawdę, zależna jest od wielkości naczynia fermentacyjnego, jakie użyjecie, potoczenie baniaka, który nosi też nazwę gąsiora, balona lub dymiona. A sok do niego wlany powinien sięgać do 4/5 wysokości.


Składniki na cydr z jabłek



No cóż, podstawa to jabłka, tak ze 100 kilogramów ekologicznych, niewoskowanych jabłek lub mniej, zależnie od tego jak soczysty jest gatunek, jeśli bardzo soczysty, to powinno wystarczyć z 75-80 kg. Zawsze możecie zrobić z 1/2 lub 1/3 porcji odpowiednio zmniejszając dymion. Konieczne będą też drożdże specjalistyczne do cydru na 25 litrów oraz pożywka do drożdży, oraz 500 g cukru opcjonalnie i odpowiedniej wielkości butla z rurką fermentacyjną.


Przygotowanie cydru



Najpierw musisz jabłka umyć, pokroić i wycisnąć z nich sok, który przelewasz do umytego gorącą wodą balona, ilość soku powinna sięgać do 4/5 wysokości. Sok jabłkowy przelewamy do balonu, dodajemy namnożone drożdże i pożywkę. Fermentacja powinna zachodzić w temperaturze 20-24 st. Celsjusza, po około dwóch tygodniach, kiedy trunek przestanie już pracować, zlewamy go znad osadu soku i w chłodnym miejscu pozostawiamy na czas 2-3 tygodni. Po upływie tego czasu cydr przelewamy do butelek i gotowe!